Принос и резултати

Нови знания

Реализацията на настоящото проектно предложение ще има оригинален принос към развитието и оценката на потенциала на иновационните мрежи и факторите за тяхната устойчивост. Въпреки наличието на множество научни изследвания по темата за иновационните мрежи, с изпълнението на конкретните дейности на проекта се очаква да се генерира ново знание за начина на формиране на добавената стойност на иновационните мрежи, моделите на тяхното функциониране, взаимодействие и трансформация, потенциала им да генерират ново знание, да се превръщат в източник на стратегически предимства и център на влияние. Проектното предложение е ориентирано към създаването на специфично ново знание за:

  • използваните подходи за анализ на индикаторите за оценка на иновационните мрежи,
  • критериите за подбор на подходи на устойчивостта, съгласуваността, взаимодействието и въздействието на формалните и неформалните иновационни мрежи,
  • различните методологии на провеждане на мрежови анализ и необходимите данни за провеждане на изследването,
  • взаимодействието на формалните и неформалните иновационни мрежи чрез колабориране, респ. влизане в конфликт, на факторите, които детерминират трансфера на знание в контекста на анализа на социалните мрежи и на теорията за комплексните адаптивни системи (КАС),
  • визуализиране на въздействието на променливите в иновационната мрежа върху свойствата на мрежата (позиции и роли на участниците) и инструментите, чрез които може да се управлява или направлява/насочва този процес.

Придържайки се към прилагането на научен подход за обследване на взаимодействието между формалните и неформалните иновационни мрежи, проектният екип ще се насочи към обогатяване чрез надграждане на натрупаните знания в областта на иновационните мрежи, индикаторите за тяхното оценяване и подходите за тяхното измерване.

В следствие на проведеното изследване ще се очертаят конкретни насоки за бъдещи изследвания, които ще дадат импулс за емпирично валидиране на дефинирания концептуален модел за оценка на потенциала на иновационните мрежи.

Обществени предизвикателства

Развитието на иновациите и повишаването на ефективността на управление на иновационните процеси на национално и регионално ниво, както и постигането на устойчиво развитие са сред най-големите обществени предизвикателства. Проектното предложение „търси“ решения като залага на дейности по изследване на теоретичната рамка и методологията на иновационните системи, систематизиране на индикаторите за оценка на формалните и неформалните иновационни мрежи, структуриране на подходите за измерване и извеждане на факторите за устойчивост на иновационните мрежи, което на свой ред е ключово важно за постигане на целите на интелигентната специализация. В обхвата му е предвидено провеждането на две емпирични изследвания – в клъстерна и в организационна среда за проучване на взаимодействието между формалните и неформалните иновационни мрежи, конструирането на модел за оценка на трансфера на знание в иновационни мрежи и концептуален модел за оценка на техния потенциал, които могат да служат като база за изграждане на работещи национална и регионални иновационни системи, управление на техния потенциал и извеждането на интелигентни политики и стратегии за тяхното развитие.

Капацитет

Изследването на теоретичната и методологична рамка на иновационните системи и приносът им към развитие на икономика на знанието и постигането на устойчиво развитие е с изключително висока научна стойност. Дефинирането на работеща система от индикатори за оценка на формалните и неформалните иновационни мрежи, определянето на подходите за измерване и извеждането на факторите за устойчивост на иновационните мрежи са ключови от гледна точка на интелигентната специализация и постигането на нейните цели на национално ниво. Емпиричното изследване на взаимодействието между формалните и неформалните иновационни мрежи и конструирането на мрежови модел на трансфера на знание в иновационни мрежи се явяват фундамент за изграждане на работещи национална и регионални иновационни системи в процеса на ускоряване на икономиката и трансфера на ноу хау. Разработването на концептуален модел за оценка капацитета на иновационните мрежи и принос към фундаменталната наука от гледна точка на инструментите за оценка на иновационните мрежи и техният принос при реализиране на иновационния потенциал на мястото.

Научният екип е интердисциплинарен, тъй като проблематиката изисква комплексен подход към формалните и неформални иновационни мрежи от икономическа и управленска гледна точка. Той включва хабилитирани и нехабилитирани лица с научни интереси и достижения в областта на планирането, предприемачеството, риска, финансите, статистиката и математиката, маркетинга, информационните технологии. Всички те са обединен от възможностите за приложение на своите специфични научни познания към изследване, анализ и моделиране на иновациите в контекста на формалните и неформални иновационни мрежи.

Хабилитираните лица ще развият умения за научно менторство, гъвкав подход на работа, комплексно научно търсене. Като членове на научния екип са привлечени докторанти и постдокторант, за които работата по такъв научноизследователски проект е изключително полезен, както от научна, така и от организационна гледна точка. Те, заедно с нехабилитираните лица, ще придобият знания за академично писане за издания включени в научните бази данни Scopus и WoS.

Фундаменталният характер и мащабът на изследването предопределя значителен принос за повишаване капацитета (научно-изследователски, образователен и административен) на кандидатстващата организация, ще се обогати нейната научна инфраструктура чрез придобитото оборудване и софтуер. Изключително важни за екипа са възможностите за публикуване в издания в световните научни бази данни Scopus и WoS, за провеждане на задълбочени и обхватни научни изследвания и разпространение на научните резултати чрез научни публикации – монографии, статии, доклади. Самите учени ще придобият умения за интердисциплинарни изследвания и работа с интердисциплинарен екип., вкл. и публикации. Работата със специализиран софтуер, с обеми от информация по специфична тема ще им даде възможност да размият способности за мрежови анализ и да задълбочат своите умения за критично мислене, креативност, научна автономност. Участията в научни форуми ще разшири контактите им с колеги от научни организации от страната и чужбина и ще даде възможност за мултиплициране на резултатите и създаване на нови партньорства с научен характер.